User:KerdoKristjan/liivakast

Briljantidega teenetemärgid - teemandid teenete eest

Sissejuhatus || Näitus || Külalisteraamat

Veebruaris avatakse Tallinna rüütliordude muuseumis ajutine näitus, mis keskendub vääriskividega kaunistatud ordenitele.

Erineva sümboolikaga kaunistatud ordenid on olnud maailma parimate juveliiride parimad tööd juba sajandeid. See pole ka ime, sest need on andnud võimaluse ehtida kõrgesti sündinud ning riigi ees suuri teeneid omavate meeste ja naiste kostüüme uhkete kaunistustega. Näiteks kaheksateistkümnendal sajandil oli tavaline, et kuningad ja valitsejad tellisid rohkete teemantidega kaunistatud rinnatähti jm ordeneid, mis olid ette nähtud erilistel puhkudel kandmiseks ning mis pidid seejuures tingimata sobima kandjate teemantnööpide, lipsunõelte, klambrite ning kingapandlatega. Selliseid ainulaadseid ordeneid kingiti aeg-ajalt ka erilise sõpruse märgina või mõne olulise sündmuse tähistamiseks. Vahest üks kuulsamaid seesuguseid teemantidega kaunistatud ordeneid on Valge Kotka orden, mille Poola kuningas August II Tugev kinkis 1712. aastal oma liitlasele Põhjasõjas, Venemaa tsaar Peeter I Suurele.

Inglismaa, Prantsusmaa, Venemaa, Poola, Austria, Preisimaa ning väiksemate Saksa vürstiriikide kõrged ametnikud tellisid tihti briljantidega kaunistatud ordenimärke, et sobitada neid oma uhkeid aksessuaare ja moeka kostüümiga. Näitusel olevad kaheksateistkümnendast ja üheksateistkümnendast sajandist pärit Kuldvillaku ordu ordeni teemantidega kaetud ordenid on ehk tänapäevalgi ühed kõige tuntumad. Kaht sellist saab näha ka Tallinna rüütliordude muuseumis. Üks neist on kaunistatud smaragdide, teemantide ja rubiinidega, teine rikkalikult paljude briljantidega. Lisaks sellele lisandub antud näituse kogusse ka 6. Richmondi hertsogi Charles Henry Sukapaela ordu sukapael. Seda ebatavalist Inglise sukapaela ordu sümboolikat kantakse seotuna allpool vasakut põlve.

Üheksateistkümnenda sajandi algusest alates võtsid paljud monarhid teemantidega ehitud ordenimärgid kasutusele kui mõne varem saadud autasu erilise lisatunnusmärgina. Sellistes riikides nagu Venemaa ja Saksamaa, kus leidub rohkelt erinevaid teenetemärke, said teemantnaastudega rinnamärgid eraldi klassiks, mida võis kanda ka pärast antud ordeni kõrgema järgu saamist. Paljudes riikides olid/on briljantidega kaunistatud teenetemärgid kastutusel ka riigipea isiklik kingitusena, kusjuures neid võidi hoida alles ka peale laureaadi surma. Ühe näitena on sellel väljapanekul 20. sajandi algusest pärit Vene Püha Aleksander Nevski orden.

Ordenite puhul võib esineda ka eriklasse. Selline on näiteks Dannebrogi ordeni suurristi komandöri klass, mille lõi 1842. aastal Taani kuningas Christian VIII ja mida on kannavad vaid Taani monarhid jt selle kuningakoja silmapaistvamad liikmed.

Näitusel demonstreeritava Portugali Kristuse ordeni teemantide ja rubiiniga kaunistatud rinnatähe annetas Portugali president Óscar Carmona 1933. aastal Rio de Janeiro linnapea dr Pedro Ernestole.

Maailma parimate juveliiride valmistatud imelised meistriteosed: erinevate teenetemärkide rinnatähed ja ordenid säravad täna sama eredalt kui autasustamisel! Külastage Tallinna rüütliordude muuseumit (Kuninga 3), et näha veelgi enamat enne näituse lõppu septembris 2022.


Vaata pilte siit.


Selle näituse panid kokku:

  • Kerdo Kristjan Tamm (MTÜ Wikimedia Eesti)
  • Andrus Rumm (Tallinna Rüütliordude Muusuem)

Piltidel nähtavad tööd kuuluvad Tallinna Rüütliordude Muusuemi kollektsiooni.